Gabinet urologiczny Bydgoszcz Daniel Lewczak ul. Jackowskiego 2 lekarz urolog

Nietrzymanie moczu definiuje się jako mimowolny wyciek moczu poprzez cewkę moczową. To problem medyczny, psychologiczny i społeczny. Boryka się z nim około 3 mln Polek, ale tylko niewielki odsetek pacjentek chce o tym mówić i szuka pomocy u specjalistów. Ta przypadłość wiąże się często z przebytymi chorobami lub porodami, lecz przyjmowanie, że jest to związane wyłącznie z nimi lub wiekiem pacjenta, jest błędne. Najczęściej NTM dotyczy kobiet po 45 roku życia, szczególnie tych, które rodziły (im więcej porodów, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia NTM). Powstaniu NTM sprzyjają: dieta bogata w kofeinę, brak ruchu, menopauza, otyłość, częste infekcje układu moczowego, ale również niektóre schorzenia t.j SM, cukrzyca, choroba Alzheimera, stan po udarze mózgu, czy niewydolność krążenia oraz przyjmowanie leków moczopędnych i antydepresantów. NTM (oprócz wad rozwojowych, urazowych i układu nerwowego) dzielimy na:

WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU – WNM - wyciek moczu pojawia się w chwili wzrostu ciśnienia śródbrzusznego połączone z osłabieniem mięśni dna miednicy mniejszej i odruchowym wydalaniem moczu podczas takich czynności jak: kaszel, śmiech, kichanie, dźwiganie, ćwiczenia fizyczne itd.).

NIETRZYMANIE MOCZU Z PARCIA (tzw. naglące) - wyciek moczu jest wynikiem spontanicznych, niezależnych od woli skurczów wypieracza pęcherza moczowego. Kiedy to nawet niewielka ilość moczu w pęcherzu powoduje uczucie parcia na mocz i popuszczanie moczu. NTM z parcia jest jednym z objawów pęcherza nadreaktywnego.

NIETRZYMANIE MOCZU MIESZANE – łączy w sobie objawy obydwu w/w typów NTM.

Leczenie NTM

- wysiłkowe NM: ćwiczenia mięśni dna miednicy, elektrostymulacje mięśni dna miednicy, leczenie operacyjne (TOT, TVT, Mini Arc Precise)

- z parć naglących: ćwiczenia mięśni dna miednicy, biofeedback, farmakoterapia

- mieszana postać NM (w pierwszej kolejności leczy się komponentę dominującą): ćwiczenia mięśni dna miednicy, farmakoterapia, leczenie operacyjne WNM

Odpowiedz na 3 krótkie pytania:

1. Czy w ostatnim czasie zauważyła Pani wyciek moczu, nawet niewielki? (tak/nie)

2. Czy w ostatnim czasie wyciek moczu nastąpił podczas:

- ćwiczeń fizycznych,kaszlu, kichania, dźwigania?

- odczuwania parcia lub nagłej potrzeby skorzystania z toalety?

- braku czynności fizycznych i braku odczuwania parcia

3. Czy w ostatnim czasie wyciek moczu występował najczęściej podczas:

- odczuwania parcia lub nagłej potrzeby opróżnienia pęcherza ale nie mogła Pani dostatecznie szybko skorzystać z toalety?

- wykonywania czynności tj ćwiczenia fizyczne,kaszel, kichanie, dźwiganie?

- braku czynności fizycznych i braku odczuwania parcia

- równie często podczas ćwiczeń jak i odczuwania parcia

Wychodząc na przeciw potrzebom kobiet zapraszamy na wspólną gimnastykę połączoną z ćwiczeniami mięśni dna miednicy. Ćwiczenia te nie tylko leczą mniejsze stopnie NM, ale przyczyniają się do ogólnego wzmocnienia ciała. Zajęcia odbywają się w grupach 2-3 osobowych 2 x w tygodniu po 45 min. Na spotkaniu będzie można również zapoznać się z ulotkami i produktami w pielęgnacji NTM